Mayská civilizace láká na Yucatan stále více turistů

Posted on

Nejspíš každý, kdo zamíří na Yucatan, si jde prohlédnout stavby tajemných Mayů, kteří zde měli kořeny. V pralese se člověk cítí jako dobrodruh, takže je samozřejmé, že se potom všichni těšíme zpátky na pláže a k moři. Ale jaké letovisko si vybrat ze všech těch, které jsou na Yucatanu k dispozici? Přinášíme vám pro vaši letošní dovolenou malý přehled a také doporučení, jaká další místa včetně dalších mayských památek zde navštívit.
zřícenina v Tulumu

Tulum – město pláží a zábavy

Přímořské městečko Tulum leží jenom kousek od místa, kde začínají husté džungle. Tento přístav zde stojí už od dob civilizace Mayů, a to kvůli přepravě zboží z přístavu do džungle. Ostatně i tady se nacházejí mayské stavby, hlavně chrámy, které měly sloužit zřejmě na ochranu lodníků a výprav, ale také měly chránit pobřeží. Podle odhadů historiků zde žilo až šestnáct set obyvatel.
–          Okolo Tulumu stála pevnost
–          Dnes jsou to většinou rozvaliny
–          Najdete zde čisté pláže
–          Můžete využít možností projížďky lodí
–          I zde se nachází mayský chrám na skále kousek od pláže

Cenotes

Jedná se o jeskyni, kde vznikly krasové útvary. Vlastně jsou to zatopené skály, které kdysi nejspíš složily Mayům jako nějaké velké místnosti, možná skladovací. Ty byly zatopeny a po dlouhou dobu mohlo Mayům toto místo sloužit jako zdroj pitné vody.
·         V některých zatopených prostorách můžete plavat, či šnorchlovat, ale v některých hlubších, které jsou zde stovky let, se můžete i potápět.
·         Mayové si mysleli, že tyto zatopené jeskyně a krasové útvary jsou vstupem do podsvětí. Do některých obyvatelé házeli své oběti, někdy i ty lidské.
pláž v Tulumu
Pokud milujete potápění:
Jste-li amatéři vydejte se spíše k destinaci Playa del Carmen, případně na ostrov Cozumel. Můžete zde sledovat život okolo korálových útesů v moři, které má šestadvacet stupňů celsia a viditelnost ve vzdálenosti až sedm metrů.

Category : Dovolená

Comments